„Piekno jest czyms co trzeba dostrzec a nie tylko zobaczyc”

603 411 004, magdalena@mcbeauty.pl

Sterylizacja w salonie kosmetycznym – bezpieczeństwo w 100%

Sterylizacja w salonie kosmetycznym – bezpieczeństwo w 100%

Salon kosmetyczny jest to miejsce, do którego klient podąża w celu upiększenia swojego wyglądu, zrelaksowania się i nabrania dystansu od problemów codziennych. Powierza on swoje ciało wiedzy i zdolnościom kosmetologa, obdarzając ich zaufaniem. Dlatego tak istotne jest poczucie odpowiedzialności za zdrowie drugiej osoby i potrzeba higieny. Są to kluczowe i priorytetowe cechy pracy kosmetologa.

Ryzyko zakażenia podczas zabiegów kosmetycznych

Ze względu na to, iż w gabinecie kosmetycznym przeprowadzane są zabiegi, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, każdego dnia istnieje wyraźne ryzyko zakażenia, które może dotknąć zarówno pracownika, jak i klienta. Kosmetyczka powinna zatem pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad BHP, o starannej dezynfekcji i sterylizacji używanych narzędzi, a także o dokładnej higienie osobistej. Nie bez znaczenia pozostaje lokal, który poza tym, iż ma być dostosowany do wymogów sanitarnych, powinien być wyposażony w odpowiednią aparaturę służącą do dezynfekcji.

 Czy wiesz że …?

Salon kosmetyczny jest miejscem, w którym obecne jest wysokie ryzyko zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wystarczy niewielki kontakt krwi chorej osoby z błoną śluzową lub uszkodzonym obszarem skóry osoby zdrowej, aby czynnik chorobotwórczy wywołał zakażenie u osoby zdrowej.

Najczęściej spotykane wirusy, które są przenoszone tą drogą, to wirus HIV i wirus zapalenia wątroby (HBV, HCV). Wystarczy zaledwie 0,00004 ml zakażonej krwi w przypadku wirusowego zapalenia wątroby oraz 0,1 ml w przypadku wirusa HIV, aby doszło do przeniesienia choroby. Do zarażenia może dość także drogą kropelkową lub kontaktową. Tym sposobem przenoszone mogą być bakterie takie jak: Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), S. epidermis(gronkowiec skórny), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Escherichia coli(pałeczka okrężnicy) oraz grzyby (Candida spp., TrichophytonTrichosporonPityrosporum ovale oraz Aspergillus, Penicillium). Wszystkie te drobnoustroje mogą być obecne na przyborach, narzędziach i sprzętach w gabinecie kosmetycznym. Te, które wchodzą w kontakt z tkankami ciała, oraz takie, które mogą, ale nie muszą przerywać ciągłość naskórka, powinny być bezwzględnie jałowe.

Jeśli jest taka możliwość, zaleca się stosowanie narzędzi jednorazowych. Jeśli nie, muszą być pozbawione wszystkich mikroorganizmów. Do tego celu służy STERYLIZACJA.

Sterylizacja jest procesem, na skutek którego wszystkie obecne formy mikroorganizmów, zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe zostają zniszczone. Czynniki wywołujące sterylizację powodują denaturację, koagulację i utlenianie białek, co powoduje nieodwracalną śmierć komórki. W trakcie sterylizacji narzędzia umieszczone w hermetycznie zamkniętych opakowaniach znajdują się w autoklawie. Sam proces sterylizacji jest szybki, tani i bezpieczny.

 

Zaniedbania w zakresie sterylizacji narzędzi i urządzeń prowadzą nie tylko do stanów zapalnych i przedłużenia gojenia. Sprzyjają też przenoszeniu chorób. Udokumentowany proces sterylizacji ma zapewnić bezpieczeństwo klientom i personelowi.

Świadomy wybór zależy tylko i wyłącznie od Was. Sami decydujecie czy wybieracie 100% bezpieczeństwa. Znajdziesz  je na pewno w naszym Centrum MCBeauty.

M.C
Żródło:biotechnologia.pl

Author Info

mcbeauty

No Comments

Post a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook