Podczas kilkuletniej pracy przy zabiegach laserowych, spotkałam się z wieloma pytaniami. Tutaj wykaz najczęściej zadawanych przez klientów wraz z odpowiedziami.
- Jak działa laser na włosy?Światło lasera ma tak dobrane parametry, aby mogło zostać wychwycone przez barwnik włosa (melaninę). Powoduje to podgrzanie struktury włosa do około 70ºC i w efekcie jego spalenie.
- Jakie włosy najlepiej reagują na laseroterapię? Włosy zawierające dużą ilość barwnika (czarne). Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym efekty lepsze.
- Dlaczego zabiegi należy powtarzać? Dlatego, że nie wszystkie włosy w danym momencie znajdują się w tej samej fazie cyklu. Włos przechodzi kolejno: fazę wzrostu, przejściową i spoczynku. Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, a więc te, które widzimy na powierzchni skóry. Ponieważ przejście włosów w poszczególne fazy nie odbywa się synchronicznie (jak to ma miejsce u niektórych zwierząt w okresie linienia), liczba powtórzeń zabiegu musi być większa.
- Ile zabiegów należy wykonać, by pozbyć się włosów? W zależności od użytych systemów laserowych liczba ta waha się od 3 do nawet 10. Laserem diodowym Lightsheer wykonuje się średnio około 5 zabiegów.
- Czy włosy znikną raz na zawsze? Laserem można uzyskać trwałą, ale częściową redukcję owłosienia. Trwała redukcja dotyczy ok. 80-90% włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są to włosy delikatne i jaśniejsze. A jeśli po wykonanych zabiegach nie ma redukcji owłosienia? Może to oznaczać, że jest w organizmie czynnik stymulujący pojawianie się nowych mieszków włosowych. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji zaburzeń hormonalnych.
- Czy w związku z tym pacjentki z hirsutyzmem nie powinny wykonywać zabiegów depilacji laserowej? Jak najbardziej powinny, ale muszą pamiętać o jednoczesnym regulowaniu zaburzeń przez leczenie u endokrynologa (lub ginekologa). Pacjentki z hirsutyzmem muszą liczyć się z koniecznością wykonania u nich czasami większej liczby zabiegów i ewentualnego powtórzenia ich w przyszłości.
- Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej? Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i usuwania włosów mechanicznie na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. W dniu zabiegu należy bardzo dokładnie zgolić włosy.
- Dlaczego skóra nie powinna być opalona? Ponieważ opalanie pobudza wytwarzanie w naskórku melaniny. Laser działa na melaninę, ale pożądane jest, by była to melanina włosów. Jeśli po drodze światła laserowego pojawi się ten barwnik wcześniej – w naskórku (a włos leży głębiej) to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka a nie włosa. Zabieg taki będzie mało skuteczny, a poza tym doprowadzi do oparzenia naskórka.
- Skąd reklamy o możliwości wykonania zabiegów na skórze opalonej? Bo tak naprawdę zabieg technicznie może być wykonany na skórze opalonej, ale energia użyta w jego trakcie będzie musiała zostać obniżona, aby nie wywołać oparzeń. Niższa energia oznacza mniejszą skuteczność w odniesieniu do włosów. W czym przeszkadza mechaniczne usuwanie włosów przed zabiegiem? W trakcie pęsetkowania, woskowania lub przy użyciu depilatora mechanicznego usuwamy łodygę włosa, w której znajduje się melanina. Pozbawiamy tym samym laser elementu, na który ma działać. W skórze pozostają nadal komórki rozrodcze, więc włos ten z pewnością odrośnie.
- Jaki czas należy „zapuszczać” włosy do zabiegu? Włosów wcale nie trzeba „zapuszczać”, należy jedynie zaprzestać ich mechanicznego wyrywania ze skóry na ok. miesiąc w przypadku włosów na twarzy i ok. 1,5-2 miesięcy na tułowiu i kończynach. Oznacza to, że nie wolno w tym czasie używać wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego. Dozwolone jest golenie włosów i stosowanie kremów lub pianek depilacyjnych. Zdarza się, że pacjentki nie wytrzymują tak długiego okresu i przychodzą wcześniej, z niewielką ilością włosów. Należy liczyć się z nieco mniejszą skutecznością takiego zabiegu i ewentualną koniecznością wykonania większej ilości zabiegów.
- Dlaczego włosy bezpośrednio przed zabiegiem powinny być zgolone? Ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze (gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa).
- Jak wygląda sam zabieg? W trakcie zabiegu na ogoloną i oczyszczoną skórę przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. „strzał”. W głowicy znajduje się tzw. plamka lasera (w przypadku Lightsheera jest to kwadratowe okienko o wymiarach 9×9 mm), przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę następnie przykłada się miejsce obok miejsca i poddaje się zabiegowi całą pokrytą włosami okolicę.
- Czy zabieg jest bolesny? W momencie „strzału” lasera odczuwa się delikatne ukłucia bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od osobniczej wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów. Warto dodać, że głowica Lightsheera wyposażona jest w specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco. Dodatkowo można w tym celu użyć schłodzonego żelu.
- Jak wygląda skóra po zabiegu? Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. Zabiegi depilacji laserowej nie wyłączają z życia codziennego. Zaraz po zabiegu można powrócić do pracy, szkoły itp.
- Jakie są zalecenia po zabiegu? Najważniejszym zaleceniem jest zakaz opalania skóry (min. 4 tygodnie po zabiegu) – grozi to powstaniem przebarwień. Ponadto kilka dni po zabiegu nie powinno się używać do pielęgnacji preparatów na bazie alkoholu (np. toniki, leki zewnętrzne) i korzystać z basenów, gdzie jest chlorowana woda ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.
- Czy można wykonać makijaż? Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonywania makijażu aby nie podrażniać naskórka. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby umalować się następnego dnia, kiedy zejdzie zaczerwienienie. Przeciwwskazaniem do wykonania makijażu jest pojawienie się powikłań.
- Jakich powikłań mogę się spodziewać po zabiegu? Od razu w tym miejscu należy dodać, że powikłania po zabiegu laserem diodowym Lightsheer zdarzają się niezmiernie rzadko. Najczęściej związane są z oparzeniem: pęcherze, strupki. Bardziej odległe powikłania mogą dotyczyć zaburzeń barwnikowych: przebarwień i odbarwień. W związku z działaniem na naskórek istnieje również ryzyko infekcji skórnych: bakteryjnych i wirusowych. Niemal wszystkie powikłania poddają się leczeniu bez pozostawienia trwałych śladów (blizn). Dlatego ważne jest, aby zabiegi laserowej depilacji wykonywały przeszkolone osoby zawsze pod kontrolą lekarską (konsultacja z właściwą kwalifikacją do zabiegu, ustalenie parametrów zabiegu, ewentualne leczenie powikłań).
- Co dzieje się z włosami po zabiegu? Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej wypadają one ze skóry po ok. 2 tygodniach. Skóra robi się gładka i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu. Ponieważ fazy spoczynku są różne dla włosów zlokalizowanych w różnych okolicach ciała, różne są też odstępy między zabiegami. W przypadku twarzy odrost pojawia się średnio 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu, w obrębie tułowia po ok. 6-8 tygodniach, na kończynach nawet do 3 miesięcy.
- Kiedy zauważę redukcję owłosienia? Redukcja owłosienia obecna jest z zabiegu na zabieg. Każdorazowo udaje się zlikwidować 20-30% włosów. Pacjent „widzi” redukcję, kiedy odsetek ten osiągnie ok. 50%, co ma najczęściej miejsce po 3. zabiegu. A co w sytuacji, gdy nie ma po zabiegu okresu gładkości? Po zabiegu włosy mogą rosnąć tylko w przypadku, gdy minął zbyt krótki czas od mechanicznego usuwania włosów, zabieg został wykonany niedokładnie albo jest czynnik hormonalny, który stale stymuluje nowe mieszki włosowe do odrostu.
- Jak pozbyć się siwych włosów? Siwe owłosienie, podobnie jak blond i rude jest dużym problemem, ponieważ w jasnych włosach nie ma barwnika – melaniny. W chwili obecnej próbuje się barwić takie włosy specjalnymi substancjami, które wnikają w głąb skóry. Niestety metoda ta jest dość kosztowna, nie do końca przebadana i nie pozbawiona pewnych efektów niepożądanych. Trudno więc wypowiadać się na temat jej skuteczności.
- Czy są jakieś alternatywne metody dla lasera w przypadku włosów jasnych? Jeśli są to naprawdę pojedyncze i uciążliwe włosy można spróbować usunąć je za pomocą elektrolizy, ponieważ w tej metodzie wykorzystuje się prąd do zniszczenia włosa, bez znaczenia jest tu jego kolor. Elektroliza jest obecnie rzadko stosowana w związku z ograniczeniami i ryzykiem powikłań ze strony tej techniki. Jest to metoda żmudna, wymagająca precyzji i czasu, poza tym przy ustawieniu zbyt dużej mocy aparatu może dawać powikłania w postaci punkcikowatych blizn zanikowych.
- Czy po zakończonej serii zabiegów depilacji laserowej mogę liczyć na utrzymanie się efektów na stałe? Jak już wspomniano po wykonaniu serii zabiegów możemy trwale usunąć ok. 80-90% owłosienia. Niewielki procent 10-20, to pula włosów, które mogą pojawić się w czasie życia. U kobiet najczęściej będzie miało to miejsce w czasie przełomowych sytuacji związanych z gospodarką hormonalną: w czasie ciąży, przyjmowania leków hormonalnych czy też w okresie przekwitania. Z reguły jednak jest to niewielka liczba włosów, które w razie potrzeby można również usunąć laserem.
No Comments