Choć kobiety i mężczyźni na całym świecie wiedzą dużo o ochronie przeciwsłonecznej , Koreańczycy i Chińczycy znacznie dłużej bawią się w „chowanego przed słońcem”. Wspaniale jest czuć promienie słońca na skórze, błyszczeć z opalenizną na salonach jednak słońce do przyjaciół człowieka się nie zalicza. Nie istnieje również określenie „zdrowe opalanie”.
Wszędzie pojawiają się określenia UVA i UVB. Jaka jest różnica ?
UV to nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe czyli rodzaj energii pochodzącej ze Słońca. Stanowi on dla skóry czynnik kancerogenny (powoduje raka) z powodu zniszczeń DNA komórek skóry.
„A” w UVA dla łatwości zapamiętania, zrobi z Ciebie Antyk. Posiada długi zakres fal, co oznacza, że przenika do głębszych warstw skóry. Promieniowanie to nie jest tylko rakotwórcze, ale odgrywa ogromną rolę w procesach starzenia.
„B” UVB oznacza Ból oparzeń. Ma on krótszy zakres niż UVA i nie przenika głęboko. Możecie mu podziękować za zeszłoroczne wakacyjna oparzenie po opalaniu.
FDA, Amerykańska Agencja Żywności i Leków, nie zezwoliła firmom umieszczać na opakowaniu „BLOKER” , ponieważ żaden nie jest w stanie zablokować dostępu promieni słonecznych- kosmetyki filtrują niektóre z promieni , stąd określenie „filtr”
Jak UV działa na skórę?
Przedziera się przez skórę właściwą niczym wiązka lasera i niszczy włókna kolagenowe ( tworzące strukturę skóry) i elastynę ( odpowiada za sprężystość skóry). Niektóre zniszczenia to skutki uboczne, bo gdy elastyna zaczyna się rozpadać, ciało produkuje metaloproteinazy (NMPs) działające jak katalizator- przyśpieszają proces powstawania zmarszczek i ich liczbę. Gdy UV niszczy DNA komórek , ciało próbuje je naprawić a wtedy powstają toksyczne wolne rodniki. Niszczą one wszystko co napotkają na drodze, przyczyniając się do powstania przebarwień, zmarszczek, piegów i nowotworów.
SPF ( Sun protection factor)- współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa skuteczność pochłania UVB . NP. Jeśli wystarczy 10 minut aby niechroniona skóra stałą się czerwona, krem SPF 15 zapewni Ci około 2,5 godziny ochrony . SPF 15 pochłania 93% promieniowania UVB, SPF 30- 97%, SPF 50-98%.
Wiele kosmetyków posiada dopisek „PA” i symbol +. Co one oznaczają ?
PA to wskaźnik opracowany w Japonii i określa jak dobrze dany produkt chroni skóręprzed UVA. Spotkasz zapisy : PA+, który oznacza niską ochronę prze UVA, PA++- umiarkowaną, PA +++- wysoką.
Pamiętajcie, że słońce jest szkodliwe nie tylko na plaży, ale i podczas jesiennego spaceru z psem, w budynku biura, podczas lotu samolotem lub zimą na stoku. Im wyżej tym intensywniejsze działanie promieni.
Przykład:
W 2012 roku na okładkach gazet pojawiły się zdjęcia Billa McElligotta , który przez 28 lat pracował jako kierowca ciężarówki i nigdy nie stosował kremu z filtrem. Promienie słoneczne padały na lewą stronę twarzy przez okno drzwi. Różnica pomiędzy stronami jest szokująca. Choć jego przypadek jest ekstremalny według badań w Wielkiej Brytani kierowcy mają bardziej zniszczone prawe części twarzy , w Kalifornii lewe. Przypomnij sobie o tym w słoneczny dzień, kiedy wyruszysz na zakupy.
Bill McElligoot
Jeżeli obawiacie się bieli na skórze – nic mylnego. Oparte na minerałach filtry nie tylko nie bielą skóry , ale także są łagodne dla skóry, nie pogłębiają trądziku a postęp w nanotechnologii umożliwił produkowanie filtrów lekkich, nietłustych i łatwo wchłanialnych
Nie zapominajcie o smarowaniu ust, rąk, uszu, dekoltu. To po nich najbardziej widać czyjś wiek. Po nałożeniu kremu z filtrem odczekajcie kilka chwil zanim zrobicie make-up.
Moimi ulubionymi produktami godnymi polecenia są:
- Cell FuisonC Laser Sunscreen 100 SPF 50+ / PA+++ filtr
- Chanel CC krem SPF 50- chorni przed UV I nadaje zdrowy kolor skórze
- LRP Anthelios SPF 50%+ lekki fluid
- Vichy Capital Soleil emulsja matująca SPF 50
M.
No Comments