„Piekno jest czyms co trzeba dostrzec a nie tylko zobaczyc”

603 411 004, magdalena@mcbeauty.pl

Słów kilka o promieniowaniu UVA i UVB

Słów kilka o promieniowaniu UVA i UVB

Choć kobiety i mężczyźni na całym świecie wiedzą dużo o ochronie przeciwsłonecznej , Koreańczycy i Chińczycy znacznie dłużej bawią się w „chowanego przed słońcem”. Wspaniale jest czuć promienie słońca na skórze, błyszczeć z opalenizną na salonach jednak słońce do przyjaciół człowieka się nie zalicza. Nie istnieje również określenie „zdrowe opalanie”.

Wszędzie pojawiają się określenia UVA i UVB. Jaka jest różnica ?

UV to nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe czyli  rodzaj energii pochodzącej ze Słońca. Stanowi on dla skóry czynnik kancerogenny (powoduje raka) z powodu zniszczeń DNA komórek skóry.

„A” w UVA dla łatwości zapamiętania, zrobi z Ciebie Antyk. Posiada długi zakres fal, co oznacza, że przenika do głębszych warstw skóry. Promieniowanie to nie jest tylko rakotwórcze, ale odgrywa ogromną rolę w procesach starzenia.

„B” UVB oznacza Ból oparzeń. Ma on krótszy zakres niż UVA i nie przenika głęboko. Możecie mu podziękować za zeszłoroczne wakacyjna oparzenie po opalaniu.

FDA, Amerykańska Agencja Żywności i Leków, nie zezwoliła firmom umieszczać na opakowaniu „BLOKER” , ponieważ żaden nie jest w stanie zablokować dostępu promieni słonecznych- kosmetyki filtrują niektóre z promieni , stąd określenie „filtr”

Jak UV działa na skórę?

Przedziera się przez skórę właściwą niczym wiązka lasera i niszczy włókna kolagenowe ( tworzące strukturę skóry)  i elastynę ( odpowiada za sprężystość skóry).  Niektóre zniszczenia to skutki uboczne, bo gdy elastyna zaczyna się rozpadać, ciało produkuje metaloproteinazy (NMPs) działające jak katalizator- przyśpieszają proces powstawania zmarszczek i ich liczbę.  Gdy UV niszczy DNA komórek , ciało próbuje je naprawić a wtedy powstają toksyczne wolne rodniki. Niszczą one wszystko co napotkają na drodze, przyczyniając się do powstania przebarwień, zmarszczek, piegów  i nowotworów.

SPF ( Sun protection factor)- współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa skuteczność pochłania UVB  . NP. Jeśli wystarczy 10 minut aby niechroniona skóra stałą się czerwona, krem SPF 15 zapewni Ci około 2,5 godziny ochrony . SPF 15 pochłania 93% promieniowania UVB, SPF 30- 97%, SPF 50-98%.

Wiele kosmetyków posiada dopisek „PA” i symbol +. Co one oznaczają ?

PA to wskaźnik opracowany w Japonii i określa jak dobrze dany produkt chroni skóręprzed UVA. Spotkasz zapisy : PA+, który oznacza niską ochronę prze UVA, PA++- umiarkowaną, PA +++- wysoką.

Pamiętajcie, że słońce jest szkodliwe nie tylko na plaży, ale i podczas jesiennego  spaceru z psem, w budynku biura, podczas lotu samolotem lub zimą na stoku. Im wyżej tym intensywniejsze działanie promieni.

 

odbijanie-promieniowania

 

Przykład:

W 2012 roku na okładkach gazet pojawiły się zdjęcia Billa McElligotta , który przez 28 lat pracował jako kierowca ciężarówki i nigdy nie stosował kremu z filtrem. Promienie słoneczne padały na lewą stronę twarzy przez okno drzwi.  Różnica pomiędzy stronami jest szokująca. Choć jego przypadek jest ekstremalny  według badań w Wielkiej Brytani kierowcy mają bardziej zniszczone prawe części twarzy , w Kalifornii lewe. Przypomnij sobie o tym w słoneczny dzień, kiedy wyruszysz na zakupy.

Bill McElligoot

603e14531bb7213d2d60397621e0072d

Jeżeli obawiacie się bieli na skórze – nic mylnego. Oparte na minerałach filtry nie tylko nie bielą skóry , ale także są łagodne dla skóry, nie pogłębiają trądziku a postęp w nanotechnologii umożliwił produkowanie filtrów lekkich, nietłustych i łatwo wchłanialnych

Nie zapominajcie o smarowaniu ust, rąk, uszu, dekoltu. To po nich najbardziej widać czyjś wiek. Po nałożeniu kremu z filtrem odczekajcie kilka chwil zanim zrobicie make-up.

Moimi ulubionymi produktami godnymi polecenia są:

  • Cell FuisonC Laser Sunscreen 100 SPF 50+ / PA+++ filtr
  • Chanel CC krem SPF 50- chorni przed UV I nadaje zdrowy kolor skórze
  • LRP Anthelios SPF 50%+ lekki fluid
  • Vichy Capital Soleil emulsja matująca SPF 50

 

M.

 

Author Info

mcbeauty

No Comments

Post a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook